Kahvenin Tarihi

Kahvenin Tarihi konusuna ilk olarak en temel kısımdan başlayarak konumuza giriş yapalım. İlk olarak kahveye en salt hali ile bir bakalım. Kahve, kavrulmuş kahve çekirdeklerinden yapılan bir içecektir. Sıcağın yüksek olduğu yüksek dağ plantasyonlarında yetiştir. İki çeşit ağaç ile üretilir bunlar;Arabica ve Robusta Genellikle piyasada bu iki çeşidin farklı oranlarda karışımlarını satın alırız.

Kahvenin Tarihi birçok efsanede yer almaktadır. En ünlüsü, ağaç yapraklarını yiyen kuzuların tepkisi ile kahveyi keşfeden çobanın hikayesidir. Keçiler kahve meyvelerini oldukça severek yiyorlardı, bundan dolayı çoban da bu meyveleri yıkayıp denem istedi. Fakat çok acı bir tada sahip olduğunu fark edip onları ateşin içerisine attı. Çekirdekler yandıkça dumanından yayılan koku, baş döndürücüydü! Bu kokuya şahit olan çoban kahveyi tekrar deneme kararı aldı. Yanan kömürlerden çekirdekleri ayıklası ve kaynar suya doldurup içti.

Sonrasında Kahvenin Tarihi tam da o an yazılmaya başladı. Kahvenin etkisine inanamayan çoban vücudunda bitmeyen bir enerji ve mutluluk olduğunu fark etti. Sonrasında askerlere bu haberi iletip Kahvenin Tarihinin yayılmasına vesile oldu. Kahvenin Tarihi dilden dile yayılarak, gelişti, dönüştü ve hala özel tatlara evrilmeye devam etmektedir.

Kahve Üretimi Nasıl Yapılır?

Kahve Üretimi Nasıl Yapılır? Bu soru için özel aşamalar ile sizlere kısa ve öz bir şekilde Kahve Üretimi Nasıl Yapılır? Açıkladık. En genel hali ile çekirdeklerin yeşilden kahveye dönüşümü nasıl olur haydi hep birlikte inceleyelim.

1-İlk aşama ağaçlardan olgunlaşmış meyvelerin kalitesini arttırmak için sadece elle veya ağacı sallayarak çekirdek meyveleri toplanır.

2-Selülozdan işlemleri,. Hamur makineleri ile meyve ksıımları ayırılır. Ardından tahıl fermantasyon işlemi tüm atıkları giderir. Temizlenen tahılı bol su ile yıkarlar.

3-Sonrasında Kurutma işlemi gerçekleşir. Çekirdekler beton teraslarda temizlenir ve güneşte kurutulur. Kuruma işlemi 15-20 gün sürer. Ayrıca çekirdeklerin nem içeriği de sıkı bir şekilde kontrol edilir. Kuru fasulyenin nem içeriği %10-12'dir.

4-Sonrasında mekanik elekler ve ayırıcılar kahve çekirdeklerini kabuk, çekirdek, siyah, yeşil ve kırık çekirdekler birbirlerinden ayırılarak, ağırlık ve boyuta göre dağıtır. Ayrılmış tahıl torbaları.

5-Son olarak Kahve Üretimi Nasıl Yapılır? Sorusunun çoğunlukla bilinen kısmına sıra gelir. Kahvenin tat oranlaması. İstenilen oranlara göre kahveler profesyonelce belirli oranlarda kavrulur ve tadım testlerine girer. Sonucunda onay alan kahveler, vakumlu paketler ile satışlara sunulur.

Bu en iyi ve taze kahve serüveninde bizlerin eşlik etmesini sağlayan bir markadan da bahsetmek isteriz sizlere. Türk kahvelerinizi ve diğer tüm kahve çeşitlerini en özel halleri ile deneyebileceğiniz Green Brown kahve markasının ürünleri, sizler tavsiyemizdir. Mutlaka deneyip, keşfedin!

Kahvenin Tarihi

Kahvenin Tarihi

Kahvenin Tarihi

www.eniyiturkkahveleri.com


© 2022 eniyitürkkahveleri.com Tüm Hakları Saklıdır