En İyi Geleneksel Türk Kahveleri

En İyi Geleneksel Türk Kahveleri başlığını gördüğünüz zaman bir anda aklınız da şöyle bir soru beliriyor olabilir. Türk kahvesi zaten geleneksel bir lezzet değil midir? Geleneksel sade Türk kahvesinin belirli çeşitleri mi vardır? Evet aslında Türk kahvesi ve belirli aromalı kahveler Osmanlı döneminden günümüze kadar gelen bizlere özgü geleneksel lezzetler. Fakat Türk kahvesinin ülkemizde şehir şehir hatta yöresel anlamda bile farklı geleneksel ismi ve çeşidi olabiliyor.

En İyi Geleneksel Türk Kahveleri tam anlamıyla geleneksel isim ayrımlarını, belirli Türk kahve severler bilmektedir. Bugün sizlerle birlikte merak edilen ve belki de ara ara duyduğunuz farklı Türk kahvesi geleneksel isimlerini inceleyeceğiz. İsimlere geçmeden önce, bizlere her zaman en özel lezzetler sunan bir kahve markasına da geleneksel kahve yazımızda yer vermiş olalım. Ülkece çok sevilen ve yurt dışında bizleri temsil eden Green Brown kahve markası, geçmişten bugüne en özel Türk kahveleri ile geçmişten bugüne bizlere en özel tatları sunmaktadır. Sizlere bir marka tavsiyesinde bulunduğumuza göre artık En İyi Geleneksel Türk Kahve isimlerini sıralayalım;

-Süvari Kahvesi

-Menengiç Kahvesi

-Kül Kahvesi

-Cilveli Kahvesi

-Mırra Kahvesi

-Dibek Kahvesi

-Deve Batmaz Kahvesi

-Yandan Çarklı Kahvesi

Birçok yerde geleneksel Türk kahve çeşitleri olarak bilinen bu kahveler, aslında pişirme yöntemlerinden dolayı farklı isimler almaktadır. Yani her yöreye özgü pişirme teknikleri bilmeyenler için farklı bir çeşit olarak anlaşılmaktadır. Aslında ülkemizde Türk kahvesini harika pişirme teknikleri ve yan ürünleri ile çeşitlendiren birçok gelenek vardır. En İyi Geleneksel Türk Kahvelerinden ismini en çok duyduğunuz mırra kahvesi vardır. Bizlere de birçok kez Mırra kahvesi hakkında sorular yöneltmiştiniz. O zaman şimdi Mırra kahvesi hangi yöreye ait sorusu ile sizlere yukarıda sıraladığımız en iyi geleneksel Türk kahvelerini açıklamış olalım.

Mırra Kahvesi Hangi Yöreye Ait?

Mırra Kahvesi Hangi Yöreye Ait? Sorusu ile diğer tüm yöresel kahveleri inceleyelim. Arap kökenli bir isme sahip olan Mırra Kahvesi Hangi Yöreye Aittir? Mırra kahvesi, Güneydoğu'da tüketilen bir kahvedir. Özel bir cezvede ağır ateşte pişirilir. Bu cezVenin ismi güm güm dür. Bu kahve 2 saatlik bir pişirme süresine sahiptir. Kahve pişirilme yönteminden çok dövme tekniğinde ki farklılığı sayesinde bilinir. Bu dibek kahvesinin kahve taneleri iri olduğundan dolayı aromatik yapısı yüksek bir kahvedir. Şimdi diğer geleneksel isimlerde ki kahveleri sıralayalım.

-Sela suvari kahvesi Ege ve Akdeniz'e özgü bir Türk kahve ismidir. Tek farkı kahvenin ince belli çay bardağında tüketilmesidir.

-Menengiç kahvesi de kahve çekirdekleri yerine menengiç in kavurulması ile yapılan bir kahvedir. Dibek kahvesinin çeşitleri olarak bilinen menengiç bazı yörelerde Türk kahvesi çeşidi olarak da bilinmektedir.

-Kül kahvesi de Türk kahvesinin közün içerisinde pişirmesini den dolayı bu ismi almıştır. Bu kahve ağır ağır ve yüksek ısıda pişirmektedir.

-Cilveli kahvesi ise Manisa'ya Özgü bir kahve olup kahvenin yanına kavrulmuş badem öğütülerek konur. Sonrasında hem kahve içilir hem de bademden yenir.

-Devebatmaz kahvesi ise ismini bul köpüğünden alır. Burada kahveyi sadece köpük haliyle içmek esastır. Kahve pişer pişmez köpüğü bardağı alınır ve tekrar köpürtülerek çizgide biriken köpük bardaklara dağıtılır.

-Yandan çarıklı ise herhangi bir farklı arama vesaire içermez sunum şeklinden dolayı geleneksel bir isim almıştır şekersiz kahvenin yanına kesme şeker konarak ikram edilir.

En İyi Geleneksel Türk Kahveleri

Geleneksel Türk kahvesi

Geleneksel Türk kahvesi

www.eniyiturkkahveleri.com


© 2022 eniyitürkkahveleri.com Tüm Hakları Saklıdır